A mund të infektoheni dy herë me koronavirus?
 
Shperndaje
ikub#: 2003180058
A mund të infektoheni dy herë me koronavirus? Në këtë kohë frike edhe izolimi lindin shumë dilema dhe pyetje, por a mund të infektohemi sërish me koronavirus?
Numri i rasteve globale të koronavirusit ka arritur në më shumë se 183,000, pasi pandemia vazhdon përhapjen e saj në të gjithë botën. Megjithatë, shifrat e fundit tregojnë më shumë se 79,000 njerëz, shumë prej të cilëve ndodhen në Kinë nga origjina e virusit, janë shëruar nga sëmundja dhe më shumë humbje jete po pëson Italia momentalisht. Ndërsa shkalla e rikuperimit është premtuese, nuk do të thotë që ata që janë infektuar me koronavirus nuk janë ende në rrezik, pasi ekspertët besojnë se të kesh virusin një herë nuk do të thotë që nuk mund të sëmuresh përsëri prej tij. Kjo është ajo që duhet të dini në lidhje me imunitetin e koronavirusit dhe kontraktimin e virusit më shumë se një herë. Gjithsesi ekspertët rekomandojnë që ata që janë infektuar të ndjekin hapat e higjienës, duke përfshirë qëndrimin larg personave të sëmurë, shpesh duke larë duart dhe duke u mbrojtur nga teshtima ose kolla, pra edhe nëse e kaloni këtë gjendje duhet të vazhdoni të tregoni kujdes në çdo moment përderisa koronavirusi është përreth nesh. 
 Shfleto artikuj te tjere per: KORONAVIRUS MJEKESI SEMUNDJE SHENDET

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved