Kur nuk duhet të pimë ujë? - Content, Shendeti, Mjekesi - ikub.al
 
 
 
Kur nuk duhet të pimë ujë?
 
Shperndaje
ikub#: 1903260074
Edhe pse këshilla për të konsumuar ujë dhe mbajtur organizmin të hidratuar është konstante, duket se ka disa momente që pirja e tij nuk këshillohet.
FOTO GALERI
Dhe cilat janë këto momente? Për të mësuar ato shfletoni galerinë më sipër:
1. Pas ngrënies, veçanërisht kur e keni tepruar ca me të. Në këtë rast, uji është një barrë më shumë për stomakun.
2. Pas stërvitjes. Uji nuk është ë gjendje të kompensojë humbjen e ushqyesve të rëndësishëm që ndodh gjatë stërvitjes dhe në vend të një gote ujë i zakonshëm, këshillohet ujë kokoje.
3. Pasi ke konsumuar sasi uji. Në këtë rast, mbingopja me ujë prish balancat e brendshme të organizmit.
4. Kur urina juaj është transparente. Urina është një tregues i saktë i hidratimit ose jo të organizmit. Kur ajo ka një ngjyrë të verdhë si limonadë, në këtë rast keni pirë ujë aq sa duhet. Nëse ajo është transparente, në këtë rast, keni tejkaluar nevojën për të.
 Shfleto artikuj te tjere per: KESHILLA ORGANIZMI UJI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved