Ushqimet që duhet të konsumoni pas një stërvitje intensive
 
Shperndaje
ikub#: 1903240011
Stërvitjet intensive përfshijnë shumë kardio, djersitje, humbje kalorish, djegie të muskujve dhe është tepër e nevojshme që pas tyre të furnizoni trupin me vlerat e duhura ushqimore për të ndihmuar në riparimin dhe rindërtimin e muskujve.
FOTO GALERI
Studimet tregojnë se stërvitja me intensitet të lartë në seanca të shkurtra dhe me pushime të shkurtra në mes ndihmojnë në rënien në peshë, forcimin e muskujve, rezistencës dhe rritjen e aftësisë aerobike.
 
Megjithatë, pas kësaj stërvitje, është e rëndësishme që ju të furnizoni trupin me ushqimet e duhura. Në këtë mënyrë do të çoni në riparimi  dhe rritjen e muskujve. Ju duhet të furnizoni trupin me ushqim jo më vonë se 60-90 minuta pas stërvitjes. Kjo siguron muskujt tuaj me atë që ata kanë nevojë për ti rimbushur me glikogjenit në mënyrë adekuate. Ja 4 ushqimet thelbësore që duhet të konsumoni gjithmonë pas stërvitjes.
 Shfleto artikuj te tjere per: INTENSIVE STERVITJE USHQIMI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved