10 ushqimet që na bëjnë të lumtur
 
Shperndaje
ikub#: 1803210152
10 ushqimet që na bëjnë të lumtur Duket se jo vetëm dashuria kalon nga stomaku. Sipas Jozef Youssef, gastrolog dhe dietolog i njohur, këtë trajektore ndjek edhe lumturia.
Dhe lumturia në këtë rast nuk lidhet vetëm me shijen, por edhe me efektet e tyre në organizëm. Lista është përpiluar nga Uber Eats, shërbimi i katering-ut të kompanisë së njohur me rastin e Ditës Ndërkombëtare të lumturisë që ishte dje në 20 mars, përcaktuar nga OKB.
Dhjetë ushqimet që ndikojnë në humorin dhe gjendjen tonë shpirtërore janë si më poshtë:
- patatja e ëmbël
- salmon, 
- lakra fletë
- banania
- boronicat
- mishi i kuq
- mango
- çokolata
- arrat e del 
- kimchi, një pjate tipike e kuzhinës koreane
 Benefitet e këtyre ushqimeve janë të lidhura në këtë rast me prezencën e serotoninës, një neurotransmetitor i njohur i gjendjes së mirë të humorit.
 Shfleto artikuj te tjere per: LUMTURIA SEROTONINA USHQIME

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved