Kriza e Koronavirusit. G20 injekton 5.000 miliard dollarë në ekonominë botërore
 
Shperndaje
ikub#: 2003260097
Kriza e Koronavirusit. G20 injekton 5.000 miliard dollarë në ekonominë botërore Kështu thuhet në dokumentin në përfundim të G20, që këtë radhë është realizuar në formën e videokonferencës.
20 ministrat e financave dhe guvernatorët e bankave qendrore janë zotuar se "do të bëjnë çdo gjë për të kapërcyer pandeminë" dhe "minimizuar dëmin ekonomik dhe social, për të rinisur ngritjen ekonomik dhe për të ruajtur stabilitetin e tregut". 
"Ne mbështesim masat e jashtëzakonshme të marra nga bankat qendrore në përputhje me mandatin e tyre, si dhe masat e marra nga FMN dhe Banka Botërore në mbështetje të vendeve që kanë nevojë".
Presidenti rus Vladimir Putin i propozoi G20 të krijonte një fond të veçantë për të mbështetur vendet e prekura nga epidemia Covid-19, thuhet në një shkrim nga agjencia shtetërore e lajmeve Tass. 
"Na duhet një plan veprimi i përbashkët për të stabilizuar situatën, për të mbështetur ekonominë dhe për të rikthyer besimin në tregjet botërore. Tani ne në përgjithësi kemi një nevojë urgjente për të ndihmuar financat për vendet që kanë nevojë për burime, para së gjithash shtetet që preken nga kjo krizë ". 
Sipas Putin, pra, "në dritën e këtij mund të mendohet të krijojë një fond të veçantë nën patronazhin e FMN".Shfleto artikuj te tjere per: G20 KORONAVIRUSI KRIZA

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved