Koronavirusi në shifra. Situata në rang global
 
Shperndaje
ikub#: 2003230082
Koronavirusi në shifra. Situata në rang global Rastet e koronavirusit në të gjithë botën po arrijnë në 340 mijë, ndërsa numri i vdekjeve ka tejkaluar pragun e 14.700 personave. Ndërkohë të shëruarit arrijnë gati 99.000.
Sa më sipër del nga buletini i fundit i Universitetit Johns Hopkins. 
Brazil 1.604 raste janë konfirmuar në 26 shtete dhe 25 të vdekur. Shumica e viktimave, janë përqendruar në São Paulo, ndërsa tre vdekjet e tjera kanë ndodhur në Rio de Janeiro. Të shtunën në mbrëmje Roraima regjistroi dy rastet e para, duke u bërë shteti i fundit, që konfirmon rastet e sëmundjes në vend. 
Numri i infeksioneve koronavirus dhe vdekjeve në Spanjë vazhdon të rritet. El Pais raportoi se ka të paktën 33.089 të sëmurë, nga të cilat 2.355 në kujdes intensiv. 2.182 është numri i vdekjeve, prej të cilave, 462 në 24 orët e fundit. 
Shtetet e Bashkuara rastet pozitive të koronavirusit kanë arritur në 32.000, me të paktën 400 vdekje. Tetë shtete kanë urdhëruar 'qëndrimin në shtëpi', për 100 milion banorë, gati një në tre amerikanë. 
Edhe Zelanda e Re do të aplikojë lockdown të mërkurën në mbrëmje për të frenuar përhapjen e epidemisë së koronavirusit. Ndërkohë infeksioneve në vend kanë arritur në 100, 36 në 24 orët e fundit. Bllokada do të zgjasë një muaj dhe, nëse tendenca e infeksioneve ngadalësohet, ajo mund të dobësohet pjesërisht në zona të veçanta. 
Iran, numri i të vdekurve është shtuar me 127 të tjerë në 24 orët e kaluara, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 1.812. Rastet e reja u rritën në 23.049, me 1.411 infeksione brenda një dite. 
Korenë e Jugut, rastet e reja të koronavirusit të regjistruar të Dielën ranë në 64, krahasuar me 98 të Shtunën, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 8.961. Është shifra më e ulët që nga mesi i shkurtit, raportoi Qendra Koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. 
Kina ka zero raste të reja të brendshme të koronavirusit, por 39 të importuara. Dy muaj pas karantinës së 60 milion njerëzve, krahina e Hubei-t dhe kryeqyteti i saj nuk kanë raportuar infeksione të reja për pesë ditë rresht. Në Hubei kufizimet janë lehtësuar gradualisht që nga vizita e Presidentit Xi Jinping në Wuhan më 10 mars, e para që nga shpërthimi i krizës. Problemi kryesor i Kinës tani është bërë ai i bllokimit të valës së kthimit, të rasteve të Covid-19 të importuara nga jashtë, të cilat janë rritur në 353. 39 këtë të dielë. 
Argjentinë, autoritetet shëndetësore kanë njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 41 raste të reja të infeksionit koronavirus, me një total të përgjithshëm të pacientëve që është rritur në 266, përfshirë katër vdekje. 
Rusi Kryeministri Mikhail Mishustin u ka kërkuar të moshuarve të qëndrojnë në shtëpi dhe të kujdesen për shëndetin e tyre për të shmangur kontraktimin e koronavirusit. 
Gjermani, presidenti i institutit Robert Koch, Lothar Wieler deklaroi se "është ende herët për të vlerësuar trendin, por rritja eksponenciale e çështjeve duket se po zvogëlohet në Gjermani. Unë jam optimist. Masat tashmë po hyjnë në fuqi ".
Pakistan, katër raste të reja të koronavirusit janë zbuluar në kryeqytetin Islamabad, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 803 në të gjithë vendin. Numri i të vdekurve është 6, 2 prej të cilëve në 24 orët e kaluara. , Rajoni më i prekur, me 352 infeksione, është Sindh-i Jugor.Shfleto artikuj te tjere per: KORONAVIRUSI SHIFRA SITUATA

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved