Gratë që punojnë mbi 55 orë në javë rrezikohen nga depresioni
 
Shperndaje
ikub#: 1903150174
Gratë që punojnë mbi 55 orë në javë rrezikohen nga depresioni Sipas një studimi të Universitetit të Londrës gratë të cilat punojnë mbi 55 orë në javë rrezikohen te preken nga depresioni.
Në këtë studim në të cilin u intervistuan rreth 20,000 të rritur dhe u zbulua se gratë që punojnë mbi 55 orë në javë rrezikohen 7.3 herë më shumë të vuajnë nga depresioni në krahasim me gratë që punojnë nga 35-40 orë në javë.
Shkaqet që çojnë në përfundime të tilla janë të shumta, por sipas Gill Weston në Universitetin e Londrës, gratë që punojnë edhe gjatë fundjavave punojnë në sektorin e shërbimit dhe përballen me një nivel më të lartë stresi, që duke i shtuar edhe nivelin e ulët të pagës, përbëjnë elementët kryesorë që i shkaktojnë këtyre personave një niveli më të lartë depresioni.
 Shfleto artikuj te tjere per: DEPRESIONI GRATE

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved