Gabimet që të gjithë bëjnë me thikat
 
Shperndaje
ikub#: 1703260030
Gabimet më të shpeshta që njerëzit bëjnë me thikat në kuzhinë.
Thika është mjeti më i rëndësishëm në kuzhinë. Mirëpo jetëgjatësia e tyre shpesh është shumë e shkurtër për shkak të disa gabimeve që behën në kuzhinë. Ja si ti shmangni këto gabime.
 
1-Shpenzoni me shumë seç duhet në blerjen e thikave. Është më mirë që të investoni në  një thikë mesatare jo shume të shtrenjtë. Ato do të jenë të përshtatshme për pjesën më të madhe gjërave në kuzhinë.
 
2-Nuk zgjidhni setin e duhur të thikave. Madhësia e thikës ka rëndësi se për çfarë do të përdoret. Gjithashtu edhe materiali ka rëndësinë e tij, p.sh. një thikë çeliku karboni është me e mprehtë se një thikë çeliku inoksi.
 
3-Nuk i mbani thikat në mënyrën e duhur. Ky është gabimi kryesor që bëni me thikat. Ato duhet të kenë një vend të veçantë dhe në mënyrë të tillë që ato të mos jenë sipër njëra-tjetrës. 
4-I lani thikat në lavastovilje. Nxehtësia e lavastoviljes i dëmton thikat.
 
5-Nuk i mbani thikat e mprehta. Ato duhet të jenë gjithmonë të mprehta, pasi vetëm në këtë mënyrë do të kenë një jetë më të gjatë.Shfleto artikuj te tjere per: GABIMET KUZHINA MPREHJA THIKAT 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved