ABC-ja e modës: këto janë emrat e çantave më të lezetshme të momentit
 
Shperndaje
ikub#: 2003130108
Këto janë çantat me “in”.
FOTO GALERI

Asnjëherë nuk  na duket se kemi mjaft dhe gjithmonë gjejmë një arsye ose një mundësi për të blerë një ngjyrë, model ose formë të re. Por a jeni i sigurt që mund të hyni në “xhunglën” e çantave pa gabuar kurrë një emër? Nga sot nuk do të keni më dyshime falë fjalorit tonë kushtuar çantave

Baguette (baget).

Në vitet 2000 bagueta Fendi ishte një domosdoshmëri për të gjithë adhuruesit e modës dhe sot një moment magjik po ringjallet si në versionin e ri ashtu edhe në ato tani të cilësisë së mirë. I vogël, katror dhe që duhet të mbahet rreptësisht mbi shpatull nën krah.

Baule.

Canta Louis Vuitton është rasti kryesor që shënoi fillimin e viteve 2000. Shumë i ngjashëm me një çantë udhëtimi, por me një madhësi të vogël.

Clutch (tufe).

E vogël, me të vërtetë shumë e vogël, e ngurtë dhe me një mbyllje me gurë: “tufa” është çanta e përsosur për rastet më të rëndësishme. Kufiri i vetëm: kapaciteti.

Hobo.

Forma dhe kapaciteti i saj i butë e bëjnë atë çantën e përsosur për ditën. Format e rrumbullakosura dhe janë tiparet dalluese të çantës.

Marsupi.

Në pjesën e belit, ose mbi shpatull, marsupi kthehet në një mijë versione të ndryshme: nga mini (pothuajse mikroskopik) në maxi që duken më shumë si ato të shpinës.

Çanta e postierit.

Kjo çantë ditë është ideale për ata që duhet të mbajnë shumë libra për punë ose kënaqësi.

Minaudiere.

Jeni para një mbrëmjeje? Ky mini xhevahir është i përsosur për raste të veçanta.

Saddle bag (çanta e shalës).

Carrie Bradshaë nuk mund të udhëtonte për në New York pa çantën e saj Dior. Kjo çantë, e pajisur tani me një rrip, ndjek në mënyrë të përsosur formën e shalës së kalit. Super dhe lezetshme.

Çanta ne formë “ kove”.

Në vitet 80’ dhe 90’ çanta në formë kove ishte modeli më i preferuar i grave. Sot ajo kthehet në thjeshtësinë e saj: forma cilindrike, pa mbyllje dhe vetëm me një lidhëse tërheqëse për ta mbyllur atë.

Çanta e blerjeve.

Nëse po kërkoni një çantë të madhe praktike për tu përdorur kur bëjmë blerje dijeni se kjo është çanta  e duhur për ju.

Çanta e supit.

Me formë dhe madhësi të ndryshme, këto çanta janë tendenca e momentit.

“Tote bag”

Shumë e ngjashme me çantën e blerjeve, kjo lloj çantë ndryshon në dorezat e saj jo mbyllëse dhe shumë të shkurtra.

Çanta e fundjavës.

Do të bëni një udhëtim të shkurtër për fundjave? Çanta e fundjavës, ashtu siç thotë dhe vetë emri, është ajo që ju nevojitet për dy ditë jashtë.       
Shfleto artikuj te tjere per: CANTA EMRA MODELE

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved